HAKKIMIZDA

Zerev, 1994 yılında, egitilebilir ve üretebilir zihinsel engelli çocuk, genç ve yetişkinlere özel egitim ile rehabilitasyon imkanı saglayarak bireysel kapasitelerini en üst seviyeye ulaştırmayı ve onlara toplum içinde fonksiyonellik kazandırmayı amaçlayarak kuruldu.

Zihinsel engelli kişilerin yaşam koşullarını iyileştirmek, bagımsızlaşmalarına destek olmak, toplumsal gelişimlerden pay almalarını saglamak, bakım ve korumaya ihtiyacı olan engellilerin özel ihtiyaçlarını karşılayarak yaşam kalitelerini yükseltmek Zerev’in esas aldıgı ilkelerdir.

Zerev, verdigi egitimler ile her şeyden önce özürlü vatandaşların yapabileceklerinin farkındalıgını kazandırıyor ve becelerilerini geliştirme, sosyalleşebilme, iletişim ve ilişkilerini geliştirebilme imkanı sunuyor. bireyin kendini geliştirmesine yardımcı olarak iş sahibi olabilmesine destek oluyor.

ZEREV Mütevelli Heyeti ve Yönetim Kurulu Başkanı Şeref Umut konu ile ilgili yaptığı açıklamada Bir şehrin medeniyet ölçüsü o şehirde yaşayan engelli vatandaşların o şehrin olanaklarını rahatça kullanabilme oranına bağlıdır. Vakıf olarak engelli bir kişinin sosyalleşebilmesini sağlamak, sinema, tiyatro, montaj, dublaj, resim, müzik, dans, spor gibi ilgilenmek isteği bir alana yönelmesine destek olarak o alanda eğitim alabilmelerini sağlamayı hedefliyoruz. Özel Umut Okulları için çok heyecanlıyız ve tüm olanaklarımızı kullanarak hedeflerimize ulaşmaya çalışacağız dedi.

4857 Sayılı İş Kanunu´nun 30.´Uncu maddesi ve 5378 sayılı Özürlüler Kanunu´nda yer alan hüküm doğrultusunda 50 kişi ve üzeri işçi çalıştıran işyerlerinin özürlü çalıştırma zorunluluğu var. ZEREV Vakfı verdiği eğitimler ile her şeyden önce özürlü vatandaşların yapabileceklerinin farkındalığını kazandırıyor ve becerilerini geliştirme, sosyalleşebilme, iletişim ve ilişkilerini geliştirebilme imkanı sunuyor. Bireyin kendini geliştirmesine yardımcı olarak iş sahibi olabilmesine destek oluyor.